Jezioro Bielawskie, znane również jako zbiornik wodny Sudety, obchodzi w tym roku jubileusz - to właśnie 50 lat temu zostało przekazane do użytkowania. Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie - MOKiS postanowił zorganizować specjalną wystawę z tej okazji.
Poproszono mieszkańców Bielawy o udostępnienie z prywatnych archiwów zdjęć wykonanych na terenie obecnego akwenu, zarówno przed jak i w trakcie oraz po wybudowaniu i przekazaniu w użytkowanie. Odzew nie był może zbyt szeroki, jednak materiały, które zostały przekazane były tak wartościowe i ciekawe, że udało się przygotować bardzo atrakcyjną wystawę związaną z naszym jeziorem. Prezentację uzupełniły fotografie nagrodzone w konkursie fotograficznym "Jezioro bielawskie w obiektywie".
Wystawa została zaprezentowana na terenie Campingu SUDETY podczas Dni Bielawy. Jak można było zauważyć, przez te dwa dni obejrzały ją setki widzów. Przyznamy, że sami jesteśmy mile zaskoczeni zainteresowaniem, jakie wzbudziła. Dlatego też postanowiliśmy, że wystawa ta pojawi się na dłużej i będzie wystawiona w holu Teatru Robotniczego. Ponieważ wystawione na warunki atmosferyczne materiały trochę ucierpiały, po naprawie i usunięciu szkód, plansze na dłużej będą udostępnione do oglądania. O czasie uruchomienia tej wystawy poinformujemy w osobnym poście.
Korzystając z okazji pragniemy podziękować wszystkim, którzy przekazali nam swoje zdjęcia, są to Panowie: Tadeusz Łazowski, Kazimierz Szczepaniak, Marcin Lichnowski rodziny: Brzezińskich, Pajdów, Rogackich, Szeremetów, Wilińskich, Łysoniów, Wojciechowskich, Zająców oraz PZW oddz. Bielawa i PZW oddz. BIELTEX.
Źrodło: um.bielawa.pl
Początki powstawania agroturystyki w naszym kraju sięgają dziewiętnastego wieku. Już wtedy organizowano wczasy dla mieszczan, jeździli oni na wieś, by nabrać sił przez lato. Zwłaszcza zalecane były takie wczasy dla dzieci słabych i chorowitych. Zdrowe i pożywne jadło pomagało w leczeniu anemii i różnych przypadłości związanych z życiem w miastach, szczególnie gdzie działały prężnie zakłady przemysłowe, zatruwając powietrze. W okresie międzywojennym już te gospodarstwa działały w sposób bardziej zorganizowany. Powstawały różne twory i związki zrzeszające ludzi chcących przyjmować w swoich domach turystów i jak ich w tym okresie nazywano, letników. W roku tysiąc dziewięćset trzydziestym szóstym powstał Krakowski Związek Letniskowy, rok później już działał Międzykomunalny Związek Karpaty Wschodnie, Związek Letniskowy Bieszczady i Spółdzielnia Turystyczna Gromada, która działa do dziś. Po drugiej wojnie władze komunistyczne zabroniły tego typu działalności i nastąpił upadek ruchu turystycznego.
czytaj więcej
Nasz kraj ma wiele walorów turystycznych. Polska to przepiękne zakątki w różnych rejonów. Są to miejsca historyczne bądź posiadające wspaniałe okolice. Weźmy na przykład wybrzeże Bałtyku. Powstało tutaj wiele ośrodków wczasowych i gospodarstw agroturystycznych. Te drugie oferują świeże ryby i napoje regionalne, w postaci piwa warzonego w miejscowych browarach, inne polecają sery kaszubskie i tradycyjne dania. W rejonie Mazur znajdziemy gospodarstwa agroturystyczne oferujące nie tylko świeże ryby słodkowodne, ale także wczasy na łódkach i kajakach z miejscowymi atrakcjami.
Wybierając miejsce wypoczynku kierujemy się zazwyczaj tym, co lubimy robić najbardziej w wolnym czasie. Jedni wolą zatłoczone plaże i kurorty nadmorskie, inni wolą góry i wspinaczkę, bo kochają wyzwania. Niektórzy wolą egzotykę, więc jadą w różne zakątki świata. Ale są też tacy ludzie, którzy cenią sobie ciszę i przebywanie na łonie natury rodzimej. Dla nich na terenie całej Polski powstały gospodarstwa agroturystyczne. Obiekty te oferują różne atrakcje w postaci swojskiego jedzenia i możliwości bezpośredniego kontaktu z przyrodą. W tego rodzaju wczasach można poznać regionalne zwyczaje, dzieci z miast mogą zobaczyć jak wyglądają zwierzęta hodowlane i poznać sekrety takie jak: skąd się bierze mleko czy też jak rośną zboża, z których piecze się chleb. Nie ma nic lepszego nad pajdą chleba ze świeżo zrobionym masełkiem i mlekiem prosto od krowy czy kozy.
czytaj więcejWałbrzych to duże miasto położone wśród malowniczych Gór Wałbrzyskich i Kamiennych. Miasto rozłożyło się pomiędzy i na stokach pagórków, otoczone lasami, jest pełne zieleni. W swych granicach miasto ma wiele ciekawych zakątków w niczym nie przypominających wielkiego miasta. Znajdziemy tu ciche i przepiękne miejsca z zagajnikami i łąkami pełnymi kwiatów, gdzie wiosną żółcą się kaczeńce, a latem upaja zapach ziół i polnych kwiatów. Właśnie w takich miejscach znajdziemy gospodarstwa agroturystyczne.
czytaj więcejOkolice Wałbrzycha obfitują w wiele atrakcji dla turystów. Region wałbrzyski to przepiękne zakątki pośród niewysokich gór i pagórków. Każdy turysta lubiący wędrówki po górach i odkrywanie ciekawych zakątków na pewno nie będzie się nudził podczas zwiedzania tych okolic. Jednym z ciekawszych miejsc ziemi wałbrzyskiej jest pasmo Gór Stołowych. Część z nich leży po stronie polskiej, większy ich obszar znajduje się na terenie Czech.
czytaj więcej